Årskongressen 2026


Årskongressen 2026 hölls den 25 april i Umeå, Hotell Björken. Ett 30-tal medlemmar var på plats i Umeå vid STR-T:S årskongress, cirka 20 medlemmar deltog på distans.
Birgitta Brännvall och Magnus Lunderquist gjorde ett mycket bra jobb som sekreterare och mötesordförande på årskongressen.

Mötet valde Hans Hedemalm, Bålsta, till ny ordförande. Hans har rötterna i Ruotosniemi, ett par mil från Karesuando. Han har civilingenjörsexamen och har arbetat med utvecklingsprojekt på många olika platser ute i världen.

– Det känns oerhört hedrande och ansvarsfullt. De här frågorna har jag själv ett stort intresse för, de är mycket viktiga och aktuella, säger Hans.

Vi välkomnar Hans som STR-T:s nye förbundsordförande.

Styrelsen informerade gällande STR-T:s begäran om att tornedalingar, kväner och lantalaiset ska erkännas som urfolk.  Informationen hölls av Anton Hennix Raukola, styrelseledamot i STR-T, som gjorde ett bra jobb med att redogöra för motivering och nuläge. Minoriteten väntar på svar och agerande från regeringen, trots att begäran gjorts 2020 och 2023. Ett flertal partier har lämnat in motioner till regeringen om att urfolksfrågan för vår minoritet bör utredas.

Argument för urfolksbegäran:
  • Vi uppfyller kriterier för urfolk i enlighet med internationella standards
  • Skulle stärka minoritetens kultur, språk och synlighet
  • Öka minoritetens inflytande och status
  • Handlar inte om att frånta någon annan folkgrupps rättigheter.
Eva Kvist, verksamhetsledare för STR-T redogjorde för verksamhetsberättelsen, budgeten och verksamhetsplanen för 2026.

STR-T har ökat med tre lokalföreningar, och är idag tio plus ungdomsförbundet Met Nuoret. Antalet medlemmar har ökat med cirka 200 personer till närmare 1 700. Kommunikatör Göran Lahti berättade att följarantal och interaktion i STR-T:s sociala mediekanaler har ökat rejält det senaste året. På Facebook har följarantalet ökat med närmare tusen personer.

Smärre stadgeändringar gjordes och styrelsen beviljades ansvarsfrihet. Avtackning av avgående förbundsordföranden Göran Fjällborg genomfördes, och mötet välkomnande nya ledamöter i styrelsen.

 

Riksförbundets nya styrelse presenteras här: Förbundsstyrelsen 2026

Förbundsstyrelsen och kansliet vill rikta ett varmt tack till samtliga som deltog och de som hjälpte till med förberedelserna och utförandet!

Bilder från mötet:

Ett 30-tal medlemmar var på plats i Umeå vid STR-T:S årskongress, cirka 20 medlemmar deltog på distans.

 

Årskongressen var ett så kallat hybridmöte där ett 20-tal deltog på distans, tekniken fungerade bra.

 

Nyvalde förbundsordföranden Hans Hedemalm med avgående ordföranden Göran Fjällborg.

 

Förbundsordförande Hans Hedemalm med ledamöter ur styrelsen; Nina Kostet, Åsa Abelin Juto, Ronny Pettersson, Tove Uusitalo.

 

Eva Kvist, verksamhetsledare för STR-T redogjorde för verksamhetsberättelsen, budgeten och verksamhetsplanen för 2026.